armalov fond za pitku vodu

Autor: Predrag Matko, 1. 10. 2009.

Naša škola uključila se u ARMALOV FOND za zaštitu pitke vode

SUDJELUJEMO U FONDU ZA ZAŠTITU PITKE VODE …

Naša škola odazvala se pozivu Mariborske livarne koja je osnovala fond za zaštitu  pitke vode. Želja nam je, prije svega, osvijestiti učenike i lokalnu zajednicu o važnosti pitke vode, o racionalnoj potrošnji prirodnog resursa koji nam je svima zajednički i vrlo dragocjen.

Naša škola ima 374 učenika, ima matičnu školu u Ozlju i još 7 manjih područnih škola. Kako održavanje objekata predstavlja velika i trajna ulaganja, želimo se uključiti u ovaj projekt jer smo svjesni da stare armature propuštaju, a svaka kap pitke vode je važna.

Naša je škola već 6 godina članica međunarodnog programa eko-škola. Svake godine odabiremo određenu temu koju tijekom cijele školske godine istražujemo s učenicima, a u proljeće organiziramo eko-dan kada roditeljima i cijeloj lokalnoj zajednici nastojimo pokazati što smo sve naučili, istražili, napravili. Ove ćemo se godine baviti održivim razvojem - racionalnom potrošnjom, mjerit ćemo potrošnju i vode, i električne energije te pronalaziti načine uštede. Želja nam je da svijest o odgovornom i racionalnom postupanju s pitkom vodom i drugim prirodnim resursima postane vrijednost naših učenika koju će njegovati i u svojim obiteljima.

Podaci o sanitarnim armaturama:

Željeli bismo zamijeniti dvije armature - fontane u hodniku koje učenici često koriste tijekom odmora i nakon nastave i veću armaturu s tušem u školskoj kuhinji. Postojeće su starije od 10 godina, više puta popravljane, a kuhinjska armatura vrlo je neprikladna za svakodnevno pranje velikog posuđa.

Plan aktivnosti:

1. izrada plakata o važnosti pitke vode za čovjeka i cijelu planetu – objava učenicima o uključenosti u Armalov fond
  2. mjerenje potrošnje vode – moguće uštede (zamjena starih armatura novima, zamjena starih vodokotlića novima koji imaju mogućnost ispiranja većom i manjom količinom vode)
  3. istraživanje učenika o vodi na Zemlji
  4. prikupljanje kišnice za zalijevanje cvjetnjaka i voćnjaka
  5. obilježavanje važnih datuma u školi

16.9.   Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača

-          12.10. Dan zahvalnosti za plodove zemlje

-          16.10. Svjetski dan hrane

-          22.5.   Dan planete Zemlje

1. izrada filma ili prezentacije o životu na Zemlji bez pitke vode
  2.

Plan promocije:

-          medijski popraćen eko-dan naše škole – predstavljanje sudjelovanja u Armalovu fondu medijima i lokalnoj zajednici i eko-biltenu

-          predstavljanje sudjelovanja u Armalovu fondu na web-stranici škole – prikaz aktivnosti, rezultata natječaja, učeničkih radova

-

Veselimo se ovakvom Armalovu nastojanju da pomogne i djeci i odraslima i prirodi što je iz dana u dan sve potrebnije.

ARMAL NAJAVA.doc (30.50 KB)

« Svibanj 2024 »