POČETAK NOVE ŠKOLSKE GODINE 2023./2024.

Autor: Gordana Basar, 3. 9. 2023.

Poštovani roditelji, dragi učenici,

Stigao je 4. rujan i početak nove nastavne godine, nekima prebrzo - nekima dugo iščekivan. Prvi dan nastave otkrit ćete što su vaši učitelji i ravnateljica pripremili u vašoj i našoj školi za vaš što ugodniji boravak i još bolje zalaganje i učenje.

U matičnoj školi u Ozlju taj dan svi učenici  u 8.00 sati ostat će u holu škole radi rasporeda u razredne odjele i učionice i zajedničkog fotografiranja novih petih razreda  s razrednicama.

Učenici novih prvih razreda u matičnoj školi u 8.00 sati ostat će u holu radi priredbe, dobivanja malih poklona gradonačelnice i DND-a Ozalj te rasporeda u razredne odjele i zajedničkog fotografiranja. Učenici područnih škola dobili su raspored za prvi dan nastave od svojih učiteljica.

Učenici putnici po voznom redu obavezni su čekati autobuse na stanicama najmanje pet minuta prije navedenog vremena polaska. Ispoštovala se zamolba Vijeća roditelja da se svake godine zamijeni redoslijed linija ujutro u polasku i poslije nastave u dolasku, što ćete vidjeti po voznom redu u privitku.

Svima želim sretan početak nove nastavne godine, a prvašićima sretan i uspješan početak školovanja !

Ravnateljica škole

Gordana Basar, dipl. učitelj

Hodanje za bolju koncentraciju

Nije neka tajna da kretanje pozitivno utječe na razvoj mozga. No, na neke situacije niti ne pomišljamo kao na prilike za kretanje i učenje, a zapravo to itekako jesu - kao put do škole.

Jutro je uvijek burno vrijeme u obiteljskim domovima u kojima su školarci. Uvijek je sve u strci i žurbi, sve je to razumljivo i u većini domova slično.

Tko bi još i pješačio ujutro do škole?!

No, baš to pješačenje može potaknuti razvoj mozga Vašeg djeteta i pomoći mu da bude uspješnije u školi.  Općepoznato je da uz kretanje naši mozgovi - i mozgovi naše djece - rade bolje.

Nedavna opsežna studija istraživača iz Finske o promicanju zdravlja u školama pokazala je da adolescenti koji do škole pješače ili voze bicikl kažu da više uživaju u školi te imaju povećane izglede za daleko bolji uspjeh u školi i veću sposobnost čitanja. Studija se temelji na podatcima više od 34.000 finskih adolescenata - što čini gotovo polovicu finske populacije osmih i devetih razreda – a provedena je putem anonimnog i dobrovoljnog upitnika. Od svih ispitanih sudionika, 54% je izjavilo da hoda ili vozi biciklom do škole najmanje 10 minuta svaki dan. Istraživanje je pokazalo da dječaci  češće od djevojčica idu pješice ili biciklom u školu, ali nije bilo značajnijih razlika u socioekonomskom statusu.

Ovakvi su rezultati bili posebno zanimljivi znanstvenicima, budući da se sve više pažnje poklanja zdravstvenim prednostima hodanja i vožnje biciklom tijekom putovanja. Ako su djeca tjelesno aktivna prije škole, to bi moglo, čini se, poboljšati njihovu koncentraciju u učionici. Naravno, najbolji oblik tjelesne aktivnosti koja ujedno najbolje utječe na dobar akademski uspjeh je ona vikendom, duža i intenzivnija. Ona posredno dovodi do poboljšanja kognitivnih performansi djeteta ili odrasle osobe, jednako. Mudro bi bilo ne voziti dijete u školu, nego pustiti dijete da hoda ili da vozi bicikl. Osim što je to kretanje, dokazano, dobro za koncentraciju, može biti korisno za razbuđivanje, ali i percepciju raznih stvari, pojava i ostalog u okolini. Hodanje do škole izvrsno je čak i za poboljšanje vida zbog gledanja u daljinu – osim ako putem ne tipkaju na mobitel.