Moje selo - Zorkovac na Kupi

Autor: Stjepan Starešina, 16. 12. 2007.

Moje selo – Zorkovac na Kupi

Moje selo zove se Zorkovac na Kupi i spada pod općinu Ozalj. Ima tridesetak domaćinstava i oko osamdesetak žitelja,a nalazi se na desnoj obali rijeke Kupe, te se proteže najviše uz samu cestu u dužini od tristotinjak metara.
U samom središtu sela nalazi se novoizgrađeno raspelo i autobusno stajalište. U selu ima nekoliko privatnih radiona koje zapošljavaju radnike, kao što su metalska radiona, autolimarija i obrt prodaje drva za ogrijev.

Na samome početku sela nalazi se želježnička pruga, te željezni most preko kojeg svakodnevno prometuju vlakovi na relaciji Karlovac – Ozalj – Metlika. Uz sami most nalazi se i veliki zidani bunker kojeg su izgradili talijanski vojnici za vrijeme II. Svjetskog rata, te je zaštićeni spomenik kulture. Također je zanimljivo da su na tom mjestu snimani mnogi domaći i strani filmovi, kao što je "Dvanaestorica žigosanih" , "Vjetrovi rata", "Snivaj, snivaj zlato moje" i mnogi drugi.

Jako smo ponosni na blizinu devet umjetnih jezera kojima upravlja Ribolovno društvo Ozalj, čiji sam član. Zimi su obično zatvorena za ribolov zbog zaleđenosti ali ih koristimo kao klizalište, te služi kao omiljeno izletište mnogih obitelji iz okolice. Kroz ostala tri godišnja doba jezera su prepuna ribolovaca i rekreativaca. U jezerima Šljunčara najčešće ribe su šaran, som, štuka,smuđ i amur. Šljunčara je također idealno stanište za mnogobrojne ptice, kao što su divlje patke, čaplje i labudovi.

Uz sama jezera nalazi se i rekreacijska zona Zorkovac-Polje koja sadrži nogometno igralište, gdje se najviše okupljamo kroz cijelu godinu.

Nadam se da Vam se svidio moj opis sela, pa da ćete ga uskoro doći posjetiti !!!

« Svibanj 2024 »