MJESEC HRVATSKE KNJIGE OBILJEŽEN PROJEKTOM „MOJA PRIJATELJICA KNJIGA“

Autor: Mirjana Petrunić, 16. 11. 2022.

Nakon dvije godine stanke u našoj je školi održana završna svečanost projekta „Moja prijateljica knjiga“. Naime, projekt je pokrenut 2014. godine u obilježavanju Mjeseca Hrvatske knjige s ciljem poticanja čitanja i kreativnog izražavanja, razvijanja kritičkog mišljenja o pročitanomu djelu te povezivanju i međusobnomu  upoznavanju učenika i učitelja unutar Karlovačke županije. Ove je godine projekt  posvećen mladima čija je tema Generacija K, a moto Misli na sebe – čitaj! Nositelj je  projekta  OŠ Slava Raškaj, a partneri projekta su: OŠ Cetingrad, OŠ Katarina Zrinski Krnjak, OŠ Braća Seljan, OŠ Dragojla  Jarnjević, OŠ Dubovac, OŠ Mahično. U projektu je sudjelovalo sedamdeset učenika i osamnaest mentora.

Projekt je trajao od rujna do studenog 2022.  U tomu su razdoblju  učenici  čitali zadane  knjige. Učenici nižih razreda  čitali su „Plavi kaputić“ autora Mladena Kušeca, a učenici viših razreda „Ideš mi na živce“  autorice Sanje Pilić. Zatim su odradili aktivnosti kojima su obradili problematiku prisutnu u djelima (odnos djece i odraslih, problemi u odnosu djece i roditelja). Na završnoj su  svečanosti predstavili uratke.

Na početku svečanosti ravnateljica škole gđa Gordana Basar i gradonačelnica  gđa Lidija Bošnjak pozdravile su  sve sudionike projekta i njihove roditelje te  svima zaželjele dobrodošlicu. Voditeljica projekta učiteljica Mirjana Petrunić  svima se zahvalila na sudjelovanju u projektu.

Program je započeo filmom učenika Osnovne škole Dragojle Jarnević koji su snimili uz pomoć mentorice Anamarije Sertić. Film je nastao na temelju djela "Ideš mi na živce" autorice Sanje Pilić. Prvi put u projektu su sudjelovali učenici Osnovne škole  Cetingrad i učenici Osnovne škole Katarine Zrinski iz Krnjaka. Učenici iz Cetingrada, pod mentorstvom Božice Tominac, predstavili su  igrokaz "Ljubičasta priča", a učenici Osnovne škole Katarine Zrinski  intervju "Velike misli male djevojčice".  Zatim su učenici iz Osnovne škole Dubovac snimili filmove, izradili maketu i plakat na temelju knjige "Ideš mi na živce" autorice Sanje Pilić. Učenici nižih razreda Osnovne škole Braće Seljan, pod mentorstvom Jasmine Vuljanić, prezentirali su uz pomoć  kreativnih plakata kako zainteresirati čitatelja da odabere knjigu "Plavi kaputić", autora Mladena Kušeca. Učenici Osnovne škole Mahično (Područne škole Goršćaki) sa svojom su mentoricom Draženkom Jančić pripremili veselu glazbenu snimku o Plavom kaputiću. Dramsku izvedbu "Plavi kaputić i Spavalo" odigrali su učenici PŠ Mali Erjavec, Matija Grčić i Karla Žapčić. Njihova je mentorica  Mirjana Petrunić, a u izradi scenografije pomogli su im  učenici polaznici Etno skupine pod mentorstvom učiteljice Nade Peretić. Uz pomoć mentorice Jasminke Trpčić učenici 3. razreda Jakov Cedilak i Ema Škrak govorili su pjesmu koju je Spavalo napisao Kaputiću. Za kraj učenici 7. razreda snimili su film na temelju djela "Ideš mi na živce" autorice  Sanje Pilić pod mentorstvom Sandre Prebeg.

Završnoj su  svečanosti prisustvovale ravnateljica OŠ Dubovac gđa Irmelina Sablić,  ravnateljica OŠ Dragojle Jarnjević gđa Iva Katić, ravnateljica OŠ Slava Raškaj gđa Gordana Basar, koje su iskazale veliku podršku kolegama, učenicima i projektu. Ovim putem zahvaljujemo izdavačkoj kući Školska knjiga, gđi Tanji Bočkaj, regionalnoj voditeljici  tima promotora za Zagrebačku i Karlovačku županiju, promotorici gđi Mireli Mance i u promotoru gosp. Ini Tomičiću koji su uručili poklone svim sudionicima projekta te svim školama poklon knjigu za školsku knjižnicu. Zahvaljujemo na podršci ravnatelju Zavičajnog muzeja Grada Ozlja gosp. Stjepanu Bezjaku koji je prije svečanosti ugostio učenike OŠ Cetingrad, OŠ Katarina Zrinski Krnjak i učenike OŠ Dragojla Jarnjević .Također zahvaljujemo na podršci i donaciji Restoranu Žganjer iz Jaškova i Trgovačko ugostiteljskom obrtu Sanja Štubljar iz Kamanja.

« Svibanj 2024 »