Naši učenici sudjelovali u multikulturalnim UNESCO-vim projektima u Sloveniji

Autor: Jasenka Staničić, 6. 10. 2016.

Prije tri godine započela je suradnja naše škole s OŠ Belokranjskega odreda iz Semiča u Republici Sloveniji. Kao članica međunarodne mreže UNESCO škola sudjeluju u  multikulturalnim  projektima u koje su se uključili i naši učenici.

Učenici 3. razreda uključili su se u projekt „Modri stol(ac)“, a učenici predmetne nastave u projekt „Baština u rukama mladih – mladi posvajaju spomenik“. Njihove su voditeljice bile učiteljica razredne nastave Katica Graša i profesorica Engleskog jezika Alenka Halić.

„Modri stol(ac)“ je projekt koji promiče ljudske i ekološke vrijednosti. „Modri“ na slovenskom jeziku ima dva značenja – plavi i mudri. Cilj je oživjeti stare stolce, obojiti ih vedrim bojama i pri tome ih „opremiti“ porukama i dobrim mislima koje šaljemo drugim ljudima. Djeca iz Hrvatske i Slovenije zajednički su žutom bojom na plavi stolac ispisivali poruke prijateljstva te ga na kraju predali načelnici općine Semič.

„Baština u rukama mladih – mladi posvajaju spomenik“ je projekt koji promiče ljepotu i vrijednost prirodne i kulturne baštine upoznavanjem krajolika, spomenika i ljudi koji žive na nekom području. Naše su predstavnice – Lara Graša i Mihaela Šimunić iz 8.c i Antea Šoštarić iz 7.b sudjelovale u fotografskoj i novinarskoj radionici u kočevarskom selu Srednja vas u općini Semič. Susretu se odazvalo ukupno 11 škola, a sudionici su mogli uživati u prekrasnom krajoliku i upoznati kočevarske Nijemce i ljude drugih nacionalnosti koj iondje žive u skladnoj multikulturalnoj zajednici.

Fotografije: Katica Graša i Alenka Halić

Projekt "Modri stol"