Pohod na najviši vrh našeg kraja (Vodenica, 528 m)

Autor: Jasenka Staničić, 5. 11. 2015.

Pripremila voditeljica Planinara Mirjana Petrunić

Grupa planinara četvrtih, petih i šestih razreda, te učenici Eko grupe sedmih i osmih razreda, u subotu 31. listopada realizirali su svoj izlet na Vodenicu. Skupina je brojila 54 učenika, a uz njih su bili voditelj Eko grupe, učitelj Geografije Željko Juriša i voditeljica Planinara, učiteljica Mirjana Petrunić. Kako bi izlet bio u potpunosti realiziran, pomogli su Sandra Prebeg , prof. Hrvatskog jezika, vodič PD Vrlovke Krunoslav Mlačak, vodič HPD Martinščak Bojan Petrunić i roditelji  gđa Anđelka Regetaš, bivša planinarka, i Melita Mataković Rožić.

Okupili smo se ispred samostana u Sveticama. Polazak  je bio dogovoren za 9 sati. Dan je bio prekrasan, pravi jesenji dan. Ulaskom u šumu učenici su dobili upute kako se kretati, paziti na razmak i promatrati drveće u šumi jer na vrhu će biti organiziran kviz. Tijekom uspona bilo je i stanki za vodu. Na vrh smo se popeli za 13.55. Pohvalno za prvi uspon, jer nam je i blato otežavalo hodanju uzbrdo. (opširnije u nastavku)

Sam vrh je malena zaravan s livadom okruženom lijepom brezovom šumom, ali bez vidika. Slijedio je duži odmor. Na svježem i čistom zraku svima su prijali sendviči iz ruksaka. Zatim smo se formirali u 3 grupe. U prvoj grupi 4. razreda učiteljica Mirjana je planinarima pokazala planinarske oznake, kretanje označenim planinarskim putem; koje drveće ondje raste, kako se planinar brine i čuva prirodu. U drugoj grupi 5. i 6. razreda vodiči su učenike upoznali s planinarskim ruksakom, tj. što planinar mora imati u ruksaku i koja je razlika u opremi običnog planinara i vodiča. U trećoj skupini 7. i 8. razred  učitelj Geografije Željko pokazao je kako se možemo orijentirati u prirodi. Vodiči su istaknuli da mahovina nije uvijek pouzdan orijentir sjeverne strane. Svim planinarima je pokazan kompas, topografska karta i GPS uređaj na mobitelu. Učiteljica Mirjana je naglasila  da je zemljovid svim planinarima osnovno sredstvo za orijentiranje, gdje se nalazimo i kuda moramo ići. Grupe su se izmjenjivale.

Zatim je uslijedio kviz koji je organizirao vodič Kruno „ Prema listu imenuj drvo“. Neki su planinari uspješno prepoznali i brzo dali odgovore. Svi su bili nagrađeni čokoladama  i keksima, te suhim voćem. Slatke nagrade je pripremio vodič Kruno i upoznao planinare s planinarskom etikom „Sve se dijeli“ i na planini ne ostavljamo ništa - „Sve smeće ide s nama!“

Došlo je vrijeme povratka. Vratili smo se drugom stazom, spustili na Veliki Erjavec i pravac Svetice. U Svetice smo došli u 13.30 h, a roditelji su već nestrpljivo čekali.

Učiteljica Mirjana je bila presretna jer su se neki prvi put „popeli“ na vrh. Veliko hvala profesorici Sandri koja je svoje slobodno vrijeme odvojila kako bi pomogla voditeljima, a pokazala je svojim učenicima kako što više slobodnog vremena trebaju korisno provoditi u prirodi i kretanju.