Slavini planinari u promatranju raskošne igre prirode

Autor: Mirjana Petrunić, 25. 2. 2017.

U subotu su Slavini planinari ,voditeljice Mirjana Petrunić i Sandra Prebeg posjetili NP Plitvička jezera  i Rastoke kraj Slunja.

Nakon kišovite noći u Ozlju, Plitvice su Slavine planinare dočekale u snježnoj čaroliji.

Kažu da svako godišnje doba ima svoju posebnost na Plitvicama. Plitvice okovane ledom ostavile su na Slavine planinare  upečatljiv i neprocijenjiv dojam.

U društvu " renđera"  zaštitara prirode gosp. Petra Hodaka , Slavini planinari su posjetili Gornja i Donja jezera,  penjući se strmim serpentinama koje vode do brojnih vidikovaca. S njih se pruža pogled prema jezerima, koja se kao prepune čaše , prelijevaju jedna preko druge. Otkrili smo izvor rijeke Korane, koji nastaje prelijevanjem slapova  preko strmih kaskada.Korana tako nastala, nastavlja svoj tok kamenim klisurama probijajući se prema sjeveru.

Put nas dalje vodi u Slunj. Upoznali smo staru jezgru Slunja i saznali da prvi olimpijac u mačevanju Milan Neralić je Slunjanin.On je bio i ljubitelj prirode i planinar. Šetnjom uz Slunjčicu poznatu po pastrvama uputili se prema " Gradini" starom gradu Frankopana , koji je sagrađen kao utvrda protiv Turaka. U Rastokama smo posjetili baku Katu Skukan i saznali kako su Rastoke nekad bile mlinarsko naselje. Baka Kata nam je pokazala mlin na vodu , što je danas rijetkost.Dojmile su nas kućice sa ganjcima na malim otočićima okruženi jednom stranom rijekom Koranom , a drugom rijekom Slunjčicom.To je mjesto gdje se rijeka Slunjčica rastače čineći jezerca, brzake i slapove, te se ulijeva u rijeku Koranu.

Ovaj izlet nije bio osvajanje vrhova, već promatranje raskošne igre prirode.

Zahvaljujemo Turističokoj zajednici grada Slunja što nam je omogućila besplatan ulaz u Rastoke i Upravi NP Plitvička jezera na subvenciji ulaznica.

P1160422_(Medium).JPG (296.29 KB)
P1160425_(Medium).JPG (300.48 KB)