SLAVINI PLANINARI U POTRAZI ZA LEGENDOM

Autor: Mirjana Petrunić, 27. 10. 2016.

Planinarska grupa " Slavini planinari" u subotu 29. listopada 2016. organizira jednodnevni izlet u Park prirode Medvednica. Polazak iz Ozlja u 7.30 sati ( parkiralište kod Konzuma ) i povratak u Ozalj oko 18.00 sati. Prije poaska doći 15 minuta ranije.

Slavini planinari posjetit će zapadni dio Medvednice, vrh Kameni svati ( 482 m). Kameni svati su skupina dolomitnih stijena ( jedinstvene stijene u Hrvatskoj). Dolomitne stijene se nalaze u talijanskim Alpama.

Prema narodnoj predaji, stijene su nastale tako što je majka nekog maladoženje, nezadovoljna budućom snahom, kletvom okamenila svatove. O tome i govori pjesma Augusta Šenoe. Od vrha " Kamenih svata" s vidikovca pruža se vidik na Samoborsko gorije i Hrvatsko zagorje.

S više od sedam kilometara razgranatih kanala, Veternica je po veličini šesta špilja u Hrvatskoj, a njezina dužina stalno " raste" nakon istraživačkih pohoda speleologa. Uz vodstvo stručnih vodiča  Parka prirode , Slavini planinari posjetit će prvih 380 m špilje i otkriti neke od njezinih tajni. U njezinoj su tami sačuvani dokazi o burnom životu proteklih tisućljeća, od neandertalskih praljudi, preko rimskih vojnika i srednjovjekovnih razbojnika, do modernih pustolova i turista.

Za izlet obući se slojevito, čvrste i udobne sportske cipele, zaštita od sunca, vjetra, kiše i rezevna odjeća. Hrana i piće za jednodnevni izlet.

Voditeljice: Sandra Prebeg i Mirjana Petrunić

Spilja_Veternica_10.jpg (146.88 KB)