Nagradni izlet za učenike i njihove mentore

Autor: Jasenka Staničić, 10. 6. 2016.

Za učenike koji su se tijekom školske godine istaknuli uspjesima na natjecanjima u znanju ili u sportskim aktivnostima naša je škola organizirala nagradni izlet u Zagreb. Pridružili su im se „Mudrići“, skupina potencijalno darovite djece te učenici koji su najmanje izostajali s nastave. U razrednoj nastavi to je kombinirani odjel  PŠ Police, a u predmetnoj 8.b. U tom je razredu i učenica Lorena Golubić koja je tijekom osmogodišnjega školovanja imala najmanje izostanaka.

Na nagradnom izletu učenici i njihovi mentori ili razrednici posjetili su u Zagrebu Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti. Tamo ih je, u organizaciji Matice hrvatske dočekao akademik Josip Bratulić te im održao predavanje o Bašćanskoj ploči. Poseban doživljaj bio je vidjeti uživo original najvrjednijega spomenika hrvatske pismenosti  Također, učenici su mogli razgledati i repliku škrinje Sv. Šimuna, vrijedno djelo srednjevjekovne zlatarske umjetnosti  kao i Strossmayerovu galeriju starih majstora u kojoj se čuva i dio ozaljske prošlosti – slika iz kapelice Sv. Antuna.

Poseban i stručan vodič učenicima kroz kulturno središte Zagreba bila je gospođa Zdenka Stupić, tajnica Ogranka Matice hrvatske u Ozlju, koja je organizirala posjet palači HAZU. U povratku su učenici posjetili grad Samobor.

Izlet je organizirala pedagoginja Martina Domladovac Prstac koja je snimila i fotografije u prilogu.