Na Susretu Dječjih vijeća u Zaboku

Autor: Jasenka Staničić, 9. 6. 2016.

( pripremila Karla Lenuzzi Jakšić)

U Zaboku je 3. i 4. lipnja održan 12. Susret Dječjih vijeća u organizaciji Saveza društava Naša djeca Hrvatske i domaćina Grada Zaboka te uz suorganizaciju Koordinacijskog odbora akcije „Grad Zabok – prijatelj djece“, Krapinsko-zagorske županije i Društva Naša djeca Zabok.

U petak, 3.06. održana je Edukacija za nove voditelje Dječjih vijeća u Centru za mlade kojoj su prisustvovali sudionici iz raznih dijelova Hrvatske: Bedekovčine, Crikvenice, Drniša, Jastrebarskog, Karlovca, Lepoglave, Lipika, Mača, Ozlja, Pakraca, Pleternice, Poreča, Pregrade, Raba, Solina, Sračinca i Svetog Križa Začretje.

Kao predstavnica OŠ "Slava Raškaj" Ozalj na Susretu je sudjelovala učiteljica Hrvatskog jezika Karla Lenuzzi Jakšić.

Nakon međusobnog upoznavanja polaznika, Sanja Škorić iz Dječjeg vijeća Grada Opatije održala je predavanje o aktivnom sudjelovanju djece u lokalnoj zajednici, o Dječjim vijećima, uvjetima za rad, programskim oblicima i sadržajima rada Dječjih vijeća te o ulozi odrasle osobe u Dječjem vijeću.]

Jasenka Borovčak iz Dječjeg vijeća grada Zaboka je prezentirala razne aktivnosti kojima se bavi Dječje vijeće u Zaboku. Nakon toga uslijedio je kratak film kojim se predstavio rad Dječjeg vijeća grada Opatije.

U drugom dijelu edukacije Sanja Škorić i Ana Jantolek, također iz Dječjeg vijeća grada Opatije održale  su dvije radionice u kojima su svi polaznici vrlo aktivno sudjelovali. U prvoj radionici su se prikazali postupci u stvaranju uvjeta za osnivanje i početak rada Dječjeg vijeća u svom gradu/općini, dok se u drugoj radionici izrađivao nacrt programa rada Dječjeg vijeća u prvoj godini. Edukacija je završila prikazom literature za rad Dječjih vijeća i provedbom ankete nakon čega su polaznicima Seminara dodijeljena Uvjerenja. Troškovi dolaska i edukacije novih voditelja pokriveni su iz sredstava akcije ”Gradovi i općine – prijatelji djece”.