U petak 18.ožujka proslavljamo Dan škole

Autor: Jasenka Staničić, 15. 3. 2016.

Dan naše škole vezan je uz godišnjicu smrti Slave Raškaj, čije ime škola nosi. Kako je ove godine riječ o okrugloj, 110. godišnjici, uključeni smo s u zajednički program Grada Ozlja i ozaljskih kulturnih ustanova pod nazivom Mjesec Slave Raškaj u Ozlju.

Dan škole u velikom je dijelu posvećen Slavi. Započinjemo  u 8:00 stručnim predavanjem predavanjem o dosadašnjoj zbirci djela Slave Raškaj u Zavičajnom muzeju Ozalj, o njihovom skupljanju, čuvanju i vrednovanju, koje će za učenike predmetne nastave održati mag. philol. croat. et hist. Stjepan Bezjak, v.d. ravnatelja i kustos Zavičajnog muzeja Ozalj. Slijedi niz radionica u kojima će učenici u sklopu različitih školskih predmeta obrađivati teme vezane uz ozaljsku slikaricu – likovna, glazbena, povijesna, literarna, novinarska – u matičnoj i u područnim školama. U Područnoj školi Podbrežje likovnu će radionicu voditi ozaljska slikarica Mira Stepinac.

Glavni dio obilježavanja Dana škole počinje u 11:00 svečanošću u čast Slave Raškaj. Program je zamišljen kao kolaž poetskih i glazbenih točaka. Sudjeluje školski zbor, učenici Glazbene škole Karlovac -Područnog odjela Ozalj,  kao i mladi pjesnici koji će izvesti pjesme o Slavi na hrvatskom i engleskom jeziku. Vidjet ćemo igrokaz prema ulomku iz romana „Bijela kopriva“ Nade Iveljić  te učeničku prezentaciju „Europskim putovima Slave Raškaj“ kojom želimo pokazati koliko je Slava Raškaj bila ne samo hrvatska, nego i europska slikarica.

Pola sata kasnije održat će se svečanost podjele nagrada i priznanja pobjednicima Međunarodnoga likovnog natječaja „Slavini mladi akvarelisti“.

Na svečanost su pozvani predstavnici svih škola koje su sudjelovale na natječaju, kao i dragi gosti iz Udruge slikara koji slikaju ustima i nogama USUN iz Zagreba.

Dobro nam došli!