Mladi planinari osvojili drugi vrh - Vinicu

Autor: Jasenka Staničić, 14. 12. 2015.

Napisala i snimila: Mirjana Petrunić, voditeljica Mladih planinara

Maglovita i hladna subota na Vinici  nije spriječila članove HGSS Karlovac, vodiče Martinščaka, Vinice i Vrlovke i  učenike, Mlade planinare i Eko grupu  da provedu dan u zajedničkom poučnom druženju.

Skupina od pedeset i tri učenika s voditeljima Željkom Jurišom, Mirjanom Petrunić, ravnateljicom Gordanom Basar i vodičem Krunom krenula  je  12. prosinca u 8.00 sati  autobusom prema Karlovcu. U Mrzlom Polju grupi su se pridružili i vodiči Martinščaka. Nakon pregleda opreme krenuli smo prema Vinici. Stotinjak metara smo hodali kolnikom, a zatim smo ušli u šumu. Među skupinom se našla nekolicina učenika koji su prvi put sa nama. Dali smo upute kako se kretati jer na stazi ima dosta vlažnog lišća, kako ne bi došlo do ozljeda. Oni kojima je ovo bio drugi izlet, spretno su se penjali po sve strmijoj stazi. Putem su učenici imali mnoštvo pitanja o orijentaciji, šumi i dr.  Vodiči, ravnateljica i voditelji uživali su pokazujući svaki zanimljiv detalj u prirodi učenicima. Prvo smo se uputili na vrh. S vrha bi se trebao pružati pogled na Martinščak,  ali obavijeni maglom imali smo slabu vidljivost. Vrh Vinica, visok  321 m označen je metalnom kutijom u kojoj se nalazi upisna knjiga  Hrvatskog planinarskog saveza. U upisnu knjigu se upisuju planinari koji su došli na vrh. U ime naše skupine upisala nas je Dora Bunčić, učenica 8.a.

(nastavak članka na sljedećoj stranici)

Nakon zajedničke fotografije uputili smo se prema planinarskom domu „ Mladen Polović“. Nazvan je imenom dugoreškog planinara, poginulog u Domovinskom ratu. Naši domaćini su bili planinari HPD Vinice koji su nas s nestrpljenjem čekali. Dom je bio zagrijan, dočekao nas je topli čaj i napolitanke (za čaj i napolitanke se nekoliko dana prije pobrinula naša brižna ravnateljica ). Nakon okrijepe, vodič HPD Vinice i gorski spašavatelj Darko Domitrović održao nam je poučnu prezentaciju o HGSS -u.  Zatim su Mladi planinari ispred doma imali vježbe.  Kako bi bilo nemoguće pohađati školu, a ne poznavati brojke i slova, tako bi i planinari trebali poznavati čvorove. Dječje  su ruke u kratko vrijeme vrlo brzo izvodile čvorove poput osmice i bulina, za što su zaslužni vodiči. Zatim su, upoznali alpinističku opremu i njezinu primjenu, te vježbe orijentacije. U vježbama su uživali i Mladi planinari i vodiči. Za to vrijeme Eko grupa je izrađivala klimatske dijagrame. U druženju i vježbi vrijeme je brzo prolazilo i tako je došlo vrijeme povratka. Uputili smo se lakšom stranom prema Dugoj Resi gdje nas je čekao autobus.

Možemo sa ponosom reći da smo pješice krenuli iz Karlovca i pješice stigli u Dugu Resu. Krenuli smo prema Ozlju puni dojmova.

Pohvala Mladim Planinarima i Eko grupi jer su planinarski dom ostavili čistim, tj. kakvim su ga i našli. Iz dubine svog srca zahvaljujem svima na prekrasnim trenucima koje smo proveli zajedno.