Sveti Nikola kombijem obišao sve škole

Autor: Jasenka Staničić, 7. 12. 2015.

„Dragi Nikola, vrline nemoj kriti, dobar si bio i takav ćeš uvijek biti“, pisalo je na posebno ukrašenom školskom kombiju kojim su sveti Nikola, njegova asistentica i  krampus obišli svih sedam područnih škola, noseći djeci darove i veselje. Zahvaljujući trudu naših vjeroučitelja Tonija Pejića, Tomice Kanjira i Nikoline Bićanić, djeca su doista uživala u iznenađenju koje im je Sv. Nikola ove godine pripremio.

Evo što je o tome napisala vjeroučiteljica Nikolina Bićanić:

I ove godine obilježili smo blagdan sv. Nikole. Dana 4. prosinca 2015. Sv. Nikola u pratnji svojih prijatelja i krampusa posjetio je Osnovnu školu Slava Raškaj u Ozlju. Odlučio je doći  učenicima, pohoditi područne škole i donijeti im radost i prigodne darove. Program i posjet planirao se u tajnosti, u suradnji sa ravnateljicom Gordanom Basar.

Kroz maglu, s početkom u 8 sati, kombi sv. Nikole, okićen dječjim radovima i porukama, krenuo je na svoje putovanje ozaljskim krajem. Učenici nisu znali  hoće li će i kada doći u njihovu školu. Zvonom i zveckanjem lanaca oko pojasa krampus je najavio svoj dolazak  napravivši nered i galamu u razredu. Djeca su vriskala i uplašena počela bježati po učionici, ali ulaskom sv. Nikole djeci se vratio osmijeh. Sv. Nikola je jakim glasom zagrmio i neposlušnog krampusa stavio u kut. Još nekoliko puta krampus nije imao mira pa je sv. Nikoli htio ukrasti vreću s poklonima i čestim upadicama poljuljati dječju dobrotu. Pitao je Nikola učenike i učitelje jesu li bili dobri, idu li redovito na svetu misu, jesu li poslušni svojim roditeljima i učiteljima... (kliknite na "više")

Nije zaboravio provjeriti znaju li učenici nešto o svetom Nikoli. Učenici su pripremili iznenađenje sv. Nikoli, ugodno  ga obradovali svojim recitacijama i pjesmom. Pokazali su i zanimljiv kratki igrokaz. Sv. Nikoli se toliko svidjelo da je i zapjevao s njima. Nakon pjesme svaki je učenik dobio dar u kojem se moglo pronaći voće, slatkiši, bomboni. Učenici su sv. Nikoli obećali da će do godine biti barem malo bolji. Prije odlaska djeca su poželjela obilježiti ovaj susret zajedničkom fotografijom s dragim svecem. A nekima se svidio i krampus pa je i on našao svoje mjesto na fotografijama. Svojim toplim osmjehom Nikola je pozdravio djecu, rekavši im da pogledaju u svoje čizmice kod kuće možda će još nešto u njima naći. Učenici  su toplo, sa smiješkom i zadovoljstvom, ispraćali Sv. Nikolu do kombija.

Zahvaljujemo ravnateljici, učiteljima iz matične i područnih škola na srdačnom dočeku i sudjelovanju u programu, svim učenicima i svima koji su pomogli u pripremanju prigodnog dana. Svima toplo preporučamo da se molite sv. Nikoli i da budete poput njega velikodušni. Draga djeco, budite poslušni svojim roditeljima, učiteljima i uvijek budite dobri prijatelji i plemenita srca.

U isto vrijeme dogodine budno motri, čuva i misli na vas. Puno vas pozdravlja sveti Nikola i njegovi pomoćnici!

Nikolina Bićanić, vjeroučiteljica

Fotografije: Jasminka Žabčić i Nikolina Bićanić