Mjesec hrvatske knjige: “U spomen prof. dr. Stjepku Težaku”

Autor: Jasenka Staničić, 12. 11. 2015.

Gradska knjižnica i čitaonica Ivana Belostenca Ozalj u Mjesecu hrvatske knjige već tradicionalno obilježava Dane Stjepka Težaka, posvećene sjećanju na znamenitog ozaljskog jezikoslovca i svestranog znanstvenog i društvenog djelatnika. Program je ostvaren u suradnji s Ogrankom Matice hrvatske u Ozlju i knjižnicom naše škole. Veliku čast ukazao nam je svojim dolaskom akademik prof. dr. Josip Bratulić, nekadašnji  predsjednik Matice Hrvatske. Sve nazočne, među kojima su i ovaj put bili članovi najuže obitelji profesora Težaka, pozdravila je u uvodnoj riječi  Zdenka Stupić, ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Ivana Belostenca.

„U jeziku si ono što jesi“ poručio je Ozaljčanima akademik prof. dr. Josip Bratulić i dodao: „Jedina prava domovina čovjeku je jezik“. Govorio je bogatoj povijesti hrvatskoga jezika i u svoje predavanje utkao sjećanja na dragoga kolegu i prijatelja prof. dr. Stjepka Težaka  i njegov ogroman znanstveni i stručni doprinos proučavanju i njegovanju hrvatskoga jezika.

U nastavku programa profesorice Hrvatskog jezika Marija Mesarić i Ivana Lukšić predstavile su književnu Nagradu „Stjepko Težak“ pročitavši veoma lijepe i dojmljive prvonagrađene priče s prošlogodišnjeg i ovogodišnjeg Natječaja za najljepšu ljubavnu priču „Moje drago serce“.

Učenici naše škole predstavili su se radovima u kojima su pokazali ljubav prema zavičajnom govoru i dragom ozaljskom kraju koji je i profesoru Težaku uvijek bio u srcu. Martin Kos i Vanesa Vuksan pročitali su svoje pjesme nagrađene na 35. smotri malih kajkavskih pjesnika u Sv. Ivanu Zelini. Vrlo zanimljivu i duhovitu točku imali su učenici 2. i 3. razreda Područne škole Trg . Predstavili su „Babinu i dedinu abecedu“, tršku slovaricu... (više u nastavku)

Predstavili   su„Babinu i dedinu abecedu“, tršku slovaricu s riječima koje su prikupili i sami ilustrirali u sklopu svoga ovogodišnjeg projekta „Očuvanje domaće riječi trškog dijalekta“ . Njihova mentorica je učiteljica Jasminka Trpčić.

Program je zaključen predstavljanjem „Panonskog ljetopisa“ i „Panonskog lista“, časopisa i lista gradišćanskih Hrvata iz Austrije. Profesorica Sanja Benković-Marković opisala je bogat i vrlo raznolik sadržaj ovih publikacija koje su usmjerene na kulturno zbližavanje svih naroda panonske regije.

Cijeli program, posvećen njegovanju hrvatske kulture i hrvatske riječi u čast profesoru Težaku, izvrsno je vodila profesorica Marija Mesarić.

"Babina i dedina abeceda" - mala trška slovarica, nastala međugeneracijskom suradnjom