Martin Kos na smotri „Mali kaj“ u Sv. Ivanu Zelini osvojio vrijednu nagradu

Autor: Jasenka Staničić, 26. 10. 2015.

35. Smotra dječjega kajkavskog pjesništva održana je subotu u prepunoj dvorani Pučkog otvorenog učilišta u Svetom Ivanu Zelini. Publici su se predstavili mladi pjesnici iz gotovo svih kajkavskih krajeva, a najbolji su i nagrađeni vrijednim nagradama.

Program je započeo u Gradskoj vijećnici gdje je predstavljena ovogodišnja zbirka s najboljim pjesmama smotre “Čarobni sviet“. U zbirci se nalaze čak dvije pjesme naših učenika:„Brig nad Dobrom“ Vanese Vuksan i „Hižica na brigu“ Martina Kosa. Vanesina mentorica je učiteljica Lenka Tanevski iz PŠ Mali Erjavec, a Martinova Jasminka Žabčić iz matične škole.

Pred stručnim sudom u sastavu prof dr.Joža Skok, dr. Ivo Kalinski, i dr.Božica Pažur, nije bio nimalo lak zadatak. Osim prve, druge i treće nagrade, dodijeljeno je još nekoliko sponzorskih. Naš Martin osvojio je „najtežu“, 300 kg tešku nagradu Betonare „Fučkan“ – vrtni kamin, uz besplatnu dostavu i montažu, a novčanu nagradu dobila je i njegova mentorica Jasminka Žabčić. Čestitamo!

U nastavku možete pročitati Martinovu i Vanesinu pjesmu.

Hižica na brigu

baba i dida u njoj,

lipoj, malenoj.

U štali koze, ovce,

a kokice i pure

po dvorišću jure.

Kokotičak Jurek

moju seku lovi,

ona beži da ju ne ulovi.

Tam vuz hižice

su zelene lozice.

Kad šećem po lozi,

od radosti zapevam,

dragu hižu i u njoj mamu pogledam!

To je moj lipi kraj

di se čuje