Dan škole u spomen na 109. godišnjicu smrti Slave Raškaj

Autor: Jasenka Staničić, 29. 3. 2015.

U povodu Dana naše škole, održan je bogat i raznolik program u znak sjećanja na  život i umjetničko stvaralaštvo ozaljske slikarice. Započeli smo gledanjem dokumentarnog filma autora Matka Peića i Marijana Arhanića koji na stručan, ali svima pristupačan način govori o velikoj umjetnici.

S obzirom da je Slava bila osoba s tjelesnim oštećenjem, veći dio sadržaja bio je posvećen ljudima koji su, unatoč poteškoćama, bili ili jesu veoma uspješni u onome što doista vole. Vidjeli smo to na primjeru naših vrijednih, vedrih i kreativnih gostiju koji su, samo zbog našeg Dana škole, došli iz Zaprešića, Ivanić-Grada, Zagreba, čak iz Rijeke!  Imali smo iznimnu čast  našim učenicima i gostima iz drugih škola predstaviti Udrugu umjetnika koji slikaju ustima i nogama USUN. Riječ je o hrvatskom ogranku velike međunarodne udruge.

Radionicu su održali slikari Alen Kasumović, Maria Kristina Božičević, Stjepan Perković i Marija Glavičić - Počuć. U predvorju škole postavljena je izložba njihovih slika, kao i radovi dvoje umjetnika koji zbog ranije dogovorenih obveza nisu mogli doći, a to su Državna pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak i Goran Radić.

Izložba će biti otvorena do srijede, 1. travnja.

U drugom dijelu programa učenici su pokazali što su sve naučili o Slavi Raškaj putem prezentacija vezanih za različite školske predmete - hrvatski, engleski, povijest, geografiju, biologiju, glazbeni, likovni - čak i matematiku! Bio je to zanimljiv primjer rezultata projektne nastave o Slavi koja traje od početka školske godine.

Na kraju je ravnateljica Gordana Basar podijelila nagrade i priznanja pobjednicima Likovnog natječaja "Slavini mladi akvarelisti". Kao gosti Natječaja sudjelovali su učenici OŠ Belokranjskog odreda iz Semiča u Sloveniji, u skopu međugranične suradnje naših dviju škola.

Velika hvala dipl.arhitektu Luki Lipšiniću za kreativan volonterski rad na vizualnom identitetu našega natječaja.

U prilogu možete "prelistati" Bilten Likovnog natječaja "Slavini mladi akvarelisti" te pogledati fotografije.

Susret s Udrugom USUN

Alen Kasumović

Maria Kristina Božičević

Marija Glavičić-Počuć